when you're ready to pop the question the last thing you want to do is second-guess the ring at bluenile.com you can design a one-of-a-kind ring with the ease and convenience of shopping online choose your diamond and setting when you find the one you'll get it delivered right to your door go to bluenile.com and use promo code listen to get $50 off your purchase of $500 or more that's code listen at bluenile.com for $50 off your purchase bluenile.com code listen Many of us have those stubborn pounds that seem impossible to lose, no matter how good we eat or how hard we work out. My solution is PlushCare. PlushCare is a leading telehealth provider with doctors who are there for you day and night to partner with you in your weight loss journey. They can prescribe FDA approved weight loss medications like Wagovi and Zepound for those who qualify. Plus, they accept most insurance plans. To get started, visit plushcare.com slash weightloss. That's plushcare.com slash weightloss. Hiring for your small business? If you're not looking for professionals on LinkedIn, you're looking in the wrong place. That's like looking for your car keys in a fish tank. LinkedIn helps you hire professionals you can't find anywhere else. Even those who aren't actively searching for a new job but might be open to the perfect role. In a given month, over 70% of LinkedIn users don't even visit other leading job sites. So start looking in the right place. With LinkedIn, you can hire professionals like a professional. Post your free job on LinkedIn.com slash achieve today. This podcast was brought to you by FXB in partnership with Kriya Nikas as he discussed the tips that you need. Like I need to talk about this lahisditakusaidia uh, pesana nisaidia ilivyokuwepo naanza kujitambua na ilikuwa kupitia kusoma vitabu ndio niligundua kwamba kuna four main financial classes na hizi financial classes ni kati ya vitu ambavyo vina drive ulimwengu ambao tunaishi na sio tu ulimwengu jamii ambayo inatuongoza hizi ni klasi ambazo nilivogundua ndo nikaanza kujua namna ipi ambayo naweza nikafanya ili kutoka klasi moja kwenda klasi nyingine lakini pia itakusaidia kujitambua wee mwenyewe ni klasi hipi upo na how hard work so that uweze ku right? nilisoma kimoja ambacho ki inaelezea hizi claathe thi this iliweze kusaidiathe an baadaye tutaziona kamaambao zinajenga kila klassso theathecathe ca thetheeo nid now know what middle class girls and older, but the the the third one is the rich class. The fourth one is rich by fourth called n ni madaraja ambayo yanatugawanya kila mmoja kwenye kundi lake na kila daraja lina ficha zake na ndo linafanya watu wawe na asira za maisha watu wawe na asira juu ya mtu mwingine watu wafanye wawe na zile You'll, you'll see kwamba kuna classes ambazo mtu hata uhitaji kumchukia mtu mwingine right? so sothana with the poor class now. poor class class one of the major characteristics ambao zipo kwenye poor class ni hu watu ambao wako na income kipato chao ni kidogo sana mara nyingi wanategemea walichokipata leo wanakula kinaisha wajui kesho watapata nini so tpical about income ncome huwkona limited income they work so hard to eat now always lakini pia about basics livings mara nyingi ha wana stragle kumit basic ba- ba- uh, thing kama, kama chakula mala- malazi lakini piahatamatibabu vitu ambavyo ni sana huwa wana sana kuvipata hivi vitu lakini pia, babu, vitu sana, lakini pia about tunaongelea tunapoongeleatunaongelea lakini hiki ni kikundi ambacho mara nyingi h wana nikimaaamaanisha vitu ambavyo ni vya thamani mfano thamanimfano uh, uh, ardhi ma- nyumba na when I talk about uonaaou inamaanisha vitu ambavyo baadaye anaweza kikamwingizia e mwenyewe kipato maanyingi wako na very veiae unaeza kakuta kama ni mtu hana nyumba au kama ananyuba, ana nyumba labda amepanga ana ardhi yeye mwenyewe anajua maisha yake yalivo lakini pia ni watu ambao they never have kama atakuwa na baadaye zinakuwa na vitu ambavyo labda pale atakapougua zote zinaisha ambazo alikuwepo nakifanyia kazi yni ni kassi ambayo youget uh, you aoncept lakini like pia they have very imited education ni kati ya kikundi ambacho wato wakonarimited education they have no financial education they often fase challenge inassessing ichndsinle quality of education na ongelea ni kati ya kundi ambayo they have limited skill development i dont mean amb haaa skills they have sills but they lak silldvement am I mean th ni kati ya kikundi ambacho pia baadae utakua kuelewa ni sehemu ambapo wanatoka watu ambao ni ma sana Not only genius, but watu ambao ni tukiongelea naongelea watu kama kina cristinoronald familia zao walizotoka hua zinatoka kwenye pa familia ambazo kina mercy, watu ambao kia Ready to pop the question? The jewelers at BlueNile.com have got sparkle down to a science with beautiful lab grown diamonds worthy of your most brilliant moments. Their lab grown diamonds are independently graded and guaranteed identical to natural diamonds, and they're ready to ship to your door. Go to Bluenile.com and use promo code LISTEN to get $50 off your purchase of $500 or more. That's code LISTEN at Bluenile.com for $50 off. Bluenile.com code LISTEN. Hey, it's Ryan Reynolds, and I'm here with Keith, co star of my upcoming film, If, only in theaters, May 17th. Do you want to tell people the big news? All right, I'll do. Sign up now and you'll get unlimited for $15 a month and six months of Paramount Plus Essential Plan on us. Mintmobile.com switch. Upfront payment of $45 equivalent to $15 per month. Unlimited over 40 gigabytes per month face lower speeds. Videos at 480p. Active Mint customers by 531.24 get six months of Paramount Plus Essential Plan. Auto renews after six months. Offer ends May 31st, 2024. Separate Paramount Plus registration required. Terms and conditions apply. If rated PG. stoia zao kuhusiana na the actual classes ambazo wametoka they have ver limited education or quality of education lakini like pia they have skills in terms of jift kona talent lakini like they lak sildvoment no to the side of this class hii ni klas ambao tunaita ni po class ni watu ambao utaongelea utaongelea utaongelea of of of income in terms of basic living in terms of limited utaongeleataoneutaongeleaap ni watu ambao wanaamini sana mwenyezi mungu yaani wanaamini kila kitu ambacho wanakifanya maisha yao ameshaya kabisi kwa mungu wana min quanamna hel now this a poor class now the second class which is i the middle class Uh, yonakua i na watu wengi abaowapo kwenye ni watu ambao wameajiriwa anajua mwisho wa mwezi atapokea mshahara anajua mwisho wa mwezi atapokea mshahara ata, ata ambazo zinahitajika nyumbani kama ni familia na watoto atawalipia Living, means can a sana wanaanaawazingiaakibongo ene amaaatmbawaaa in terms of earthcare maanake atapata matibabu kama ataugua utakutakona insurance lakini in terms of saving an investments they have the capacity to serve by leli bit servings they make so many deposits or the modest investments labda kama ni liliest utakuta kona viwanja amanilabdasi uh, utakutawna nyumba za kukodisha bt the thin is upande wa seemen the hae awja advance to the uh, moe oe bt the thin iskwa upande wa educationakaliaial the education and they have ompehigher educaion sure, andthe hae osesaae kati aclassis ambazo so, uh, they are doing alile bit good and they believe so much infaith uh, wehaethe poc bu the mdd csoso wanaamini sana uh, mwenyezimunguni wanaamini wana imani kubwa sana upande wa maisha yao na uh, upande wa faiththe hae so muchfaith lakini kitu kingine theasgi so hard kutoka kwenye mdd kuja kwenye classes ambazo zipo nemzo lakini pia ni hawa watu ambao wanakuwa ni wasaidizi wakubwa sana wa waee ambao ni low ama lakini pia ni kasi ambayo sijaongelea upandewaa ni watu ambao they are full of hate. wanachukia sana middle class ivii a mode world of um, idono how ikan talkabout this but they have aclear view of hate kwamba nitamsaidia ndugu yangu tu upeke yake lakini kama kitoke namna ya kumsaidia na akanhod but we have the othe class which i the cha n the inems ofcome wana highcom they enjoy asubstantial and often the dives ncome stea they have multiple streams of income above 7 when i say the lichcass ni klassi the ambayo they have high income yani kipato chao ni kikubwa na wanadiversify income yao kwa maana anaweza akakaa miezi mwaka without even warking but akaendelea ku maintain maisha yake they have a luxalius living which means they can afford a luxalius lifestyle with the high assets and properties you'll see a showe utaona sh nyingi sana kutoka kwenye chas lakini pia ni one of the classes ambazo zinachukiwa sana na middl na the p class kwa sababu wanakuaga na sh ya kutia hizi class class na poor class ya sira. there will be so much ya... wanakuwa kama vile wanaenjoy lakini wanafanya ile way y kama ukuinspire uawanakuwa na inesen na biashara nyingi so in watakua natumiai like, ili kukumotivate we ambao kwenye medd a kwenye poclas uwe kama wao au uwe kama pt yao they are maanake wana biashara nyingi sana lakini they have what we call networking kwa hizi classes ambazo ni mido na puo mara nyingi huwa wana lak neworkin but theia wanaamini kupitia networking ndo wakati ambao wakupata business partners kwa sababu, they are ksbthe lakini pia ni kipindi ambacho kupitia networking they can maintain the businesses na partners ama na investors ama pia kuweka good environment ya flou ya biashara zao they are often part of influential on social and professional networks youll see themalw ei yo see them always trying to cleate a way ambao wanaweza wakahama kutoka kwenye lich kass kuja kwenye worth class but this class is always hated yaani ni klasi ambayo inachukiwa sana na middle na the poor class lakini pia the middle class is always thed sababu wana financial foundation ya kujua namna ipi ambao maisha yanavyotembea so they are always fighting hard kuhama kwenye middle kuja kwenye rich rich class most of time, the kwenyeci ni watu ambao the havehiombu theae nompo when i sa the hae nompain hauwezi ukawa unamiriki au una enjoisuanialcohos ofcom then umeajiliwa na mtu so basiali lazima utakupe umejiajili we mwenyewe unaendesha biashara zako but nmbe fo is a wortcas na wota tunaongelea in terms of income income they they have exceptional income. They have ofco oh, their sources of income and often even involving income when i eveio saioanake hata asipofanya kazi isti getsmon inicimakes money while hi sleps ni watu ambao wamewekeza pesa zao kwenye makampuni zaidi ya ishirini zaidi ya kumi meas they have multiple owneship into companies ni ya kikundi ambacho kuna watu ambao the are owne of, of companies lakini wamewekeza nikisema kuwekeza kwa maanayake they have shae ofcompanis ions so they make money we the slp the make money wer others are working for them All right? but interms of worth kuna kitu nakiita geneationort kwenye wor maanayake ni kwamba ni watu ama ni klasi ambayo wana substantial wanaoseaiaa that can be possed, passed down through kanbeado tru aeio namaanisha generations eio na yanamaana kama ana naae kama ana nyumba kama ana na iziliviat kama ana na income ama banks ama e, vitu kama naongelea myb Gold, commodities vitu kama hivyo they have passed them through generations ni familia ambazo namna ambavyo zinajiendesha ni kwamba ambaye yuko on top aangalii tu watoto wake aangalii tu mke wake aangalii tu baba yake anaangalia wajukuu wa awajukuu uh, lakini pia ni kikundi au ni daraja ama financial ambayo inafanya sana inatoa sana misaadaakuta wanaji sana kwenye u kwenye causes wanatoa sana wanajitoa sana kwenye jamii utakuta ana, labda anajitokeza kwenye izi, hivi vituo vya kulea watoto ama vituo vya vyaambao labda mama wanaojifungua watoto watotola wenye fulani au f am anthe thing is what they believe o the worthclass believe that the more you give the more you reseive and the thing is the more you give to the society society na kuona wa maana sana an just because they have multiple strims of income theypossess companies which mea all those companies zitakuwa zinajulikana kwa community so thats hereason why watakuwa karibu sana na watu kwa kupitia misaada imagine people like um, maybe maip imagine people uh, kama kina Elon Musk. Wasp, uh, worth people ambao wapo kwenye hii lakini kitu kingine they have to exclusive opportunities. Wana enjoy his exclusive investment opportunities opportunities investment financial service most of time makampuni mengi ambayo anajihusisha kwenye financial services huwa e, yanakuwa owned na haya na watu ambao wapo kwenye ya makundi now, when you talk about financial services anamaanisha utakuta wana hisa au ana ownership kwenye makampuni makubwa au kwenye hizi benki kubwa ukiongelea bonds ukiongelea hisa za uh, maybe benki fulani how they operate now owners Are from the class. It's very important kama wee unataka ueve up inatakia ujitambue ujue upo kwenye klassi ipi how do you which class are you to na vitu gani ambavyo hutakii kuvifanya right now ili uweze ku toka kwenye levo moja kwenda level nyingine lakini hata kama p kwenye levo mabe yamiddl the poor class or the lower class or the rich class wata other things ambayo inatakiwa huvyabandon vitu gani ambayo wanatakiwa huachane navyo ili uweze kutoka levo moja enda level nyingine guys itis very important tonow that esi classes the are generations and individuals ambayo inatakiwa zikufanya umove between classes overtime due to various factors vitu kama education ntakiwa ujielimishe you kujua jst to no financial education you know, li naza kuwa na so vision kwamba i ned to move from this level to this level Now, na kuna vitu natakia niachanenavyo at my ge at my level i ned to add else so that, that I can reach a sothiaka point so us thiseid ambayo nimefikiria n i thot kwamba mabe no, not nl m amba natakia niu vitu aki e kan a Yourself fighting for your vision, fighting for your life, fighting for your family, fighting maybe for your community, fighting for your country, fighting for this world. Now, without hesitation, thank you for tuning in to FSB Podcast. Cheers. See you next. Time. This podcast was brought to you by FXB in partnership with Kriya Nikas as he discussed the tips that you need. You can visit our website at fxbuniversity.com for more trading lessons. And that's the end of our podcast for today. Remember, this isn't goodbye, it's more like see you soon. The FXB podcast is your go to place for learning about finance in a fun and easy way. Keep coming back to explore more exciting stories about Forex trading, finance, personal skills, and making your money grow we might even share some funny money tricks along the way if you have questions thoughts or want to tell us your own money stories feel free to send us a voice note on whatsapp number plus 2 we love to hear from our listeners keep the excitement alive and may your money adventures be as enjoyable as your favorite story Hi, I'm Daniel, founder of Pretty Litter. Cats and cat owners deserve better than any old fashioned litter. That's why I teamed up with scientists and veterinarians to create Pretty Litter. Its innovative crystal formula has superior odor control and weighs up to 80% less than clay litter. Pretty Litter even monitors health by changing colors to help detect early signs of potential illness. It's the world's smartest kitty litter. Go to prettylitter.com and use code ACAST for 20% off your first order and a free cat toy. Terms and conditions apply. See site for details. Hi, I'm Daniel, founder of Pretty Litter. Did you know cats tend to hide symptoms of sickness and pain? I learned this the hard way after losing my cat Gingy. So I created Pretty Litter, a health monitoring litter that helps detect early signs of illness by changing colors, saving you money and potentially your cat's life. Pretty Litter is veterinarian developed and it's the easiest way to keep tabs on your fur baby's health right at home. Go to prettylitter.com and use code ACAST for 20% off your first order and a free cat toy. Terms and conditions apply. See site for details.